АСОЦИАЦИЯТА НА УЧИТЕЛИТЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

 От 20 до 24 ноември 2024г. учители по български език и литература, членове на АУБЕЛ,  посетихме предколедна Виена, като гостувахме на две български неделни училища – „Професор Иван Шишманов“ и „Свети Свети Кирил и Методий“.

 И в двете български неделни училища ни посрещнаха топло и с усмивка. Госпожа Ирина Владикова – директор на училище „Св. Св. Кирил и Методий“ ни разказа за живота на тяхната общност, за трудностите, през които са преминали в тридесетгодишната история на училището, за ентусиазма на родителите и децата, които искат да учат за България и да надграждат родолюбивата си памет. Госпожа Сълзица Громан – директор на училище „Проф. Иван Шишманов, ни представи своите ученици и колеги, които също  разказаха за успехите в своята работа.

Г-н Станислав Георгиев и г-жа Събка Попова – старши експерти по БЕЛ от столичното РУО подариха на колегите от двете неделни училища „Ключ на знанието“. Да напомня за нашите общи цели и идеали. Отправиха специални благодарности за топлото посрещане и за нестихващата обич към Родината, за ентусиазма на колегията, за високия професионализъм и за силната отдаденост на всички учители към мисията на съвременния просветител. За обогатяване на библиотеката в двете училища  подарихме книги на наши възрожденски творци, както и на съвременни автори. Г-жа София Стойнева – учител по БЕЛ в ГПЧЕ „Симеон Радев“ –  Перник, запозна всички с разказите от своята първа книга „Нещо за подарък“.

 Ние споделихме с нашите колеги от българските неделни училища своите идеи, мнения и добри практики във връзка с нашата обща мисия – да се събужда любов към българския език и към литературата в душите на младите хора. Г-жа Владикова ни покани в свои часове с 10. и 12. клас, видяхме доброто въздействие от естественото общуване между учител и ученици.

Няколко членове на АУБЕЛ, учители по български език и литература,  проведоха учебни часове с различни класове в училище „Св. св. Кирил и Методий“. Г-жа Невяна Тодорова, учител в 7. СУ „Св. Седмочисленици“ –  София, реализира опитно обучение с учениците от 7. клас с цел разширяване целевата група с ученици от българските училища в чужбина. Г-жа Мариана Бакърджиева, дистанционен учител в Българско училище „Кирил и Методий“ Париж и учител в Прогресивна гимназия1-София, проведе дискусионен урок с деветокласниците по проблеми, свързващи литературни сюжети от предишна културно-историческа епоха с развитието на човека днес.

 Г-жа Антония Бандармалиева – предишен председател на АУБЕЛ, привлече вниманието на малките ученици чрез интересна беседа по житейски въпроси от тяхното ежедневие в любимото училище.

Специален гост и наш помощник при реализирането на всички срещи с колегите от двете български неделни училища  беше г-жа Красимира Краус, която е била дългогодишен учител по български език и литература и експерт, за това и до днес се вълнува от богатите преживявания, с които ни среща нашия професионален път.

С приветствени думи на благодарност за топлото гостоприемство, за споделените идеи и с надеждата за нови ползотворни срещи, завърши нашето вълнуващо преживяване сред наши сънародници в българските училища зад граница.

 Всички се завърнахме не само удовлетворени от нашите срещи с колегите от българските неделни училища във Виена, но и жадни за нови сътрудничества с българските училища за роден език по света.

Председател на АУБЕЛ – Ивелина Иванова
Учител в ОУ „Васил Левски“, гр. Правец
29.11.2024г.

АСОЦИАЦИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

         Уважаеми учители,
дейци на просветата и културата,
книжовници,

От името на Асоциацията на учителите по български език и литература и лично от мое име Ви поздравявам по повод 1-ви ноември – Деня на народните будители.

Денят, в който с почит и вдъхновение възхваляваме светлите образи на онези достойни българи, които изковаха от словото най-мощното оръжие и превърнаха спомена от славното минало на Отечеството в идеал на цял народ.

На днешния ден нека отдадем поклон и пред съвременните будители, които с вяра и вдъхновение разпространяват националните ни духовни съкровища.

            Съвременни будители, бъдете здрави и благословени във Вашата мисия и не спирайте да раздавате добро! 

            Нека единни в мислите и делата си, вдъхновени от будителите, предадем на идните поколения свещените традиции, които ни правят горди българи!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

София, 01.11.2024 г.
Ивелина Иванова
Председател на АУБЕЛ

                                                                

ДЕВЕТИ ФОРУМ „Изследователски подходи в обучението по български език”

ДЕВЕТИ ФОРУМ
„Изследователски подходи в обучението по български език”
1 ноември 2024 г.
Зала БИАД
ул. „Г. С. Раковски” № 108

Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин” при Българската академия на науките за девета поредна година организира Форума „Изследователски подходи в обучението по български език” в рамките на проекта „Написаното остава. Пиши правилно!”.

Форумът ще даде възможност на учени, университетски преподаватели, учители и експерти по български език да се срещнат и да обменят знания и опит, свързани с изследването на езика и обучението по български език.

Целите на Форума са:

  • Създаване на мрежа, която обединява учителите по български език и изследователите на езика с цел популяризиране на научните изследвания и постиженията на науката за езика сред тези, които са призвани да възпитат любов към родното слово.
  • Интензивни контакти между учителите по български език и изследователите на езика с цел разбиране на проблемите при преподаването на български език и предоставяне на помощ при разрешаването им по разнообразни начини.

Тези две цели са насочени към основната цел, която ще обедини участниците във Форума:

Стимулиране на изследователския дух на учениците.

За първи път в рамките на Форума се организира Специална сесия за учители и ученици, посветена на новите технологии и тяхното използване при преподаването и усвояването на български език.

Провеждането на сесията е финансирано по Национална програма „Образование с наука” (Споразумение между Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките Д01-172 от 18.09.2024 година).

Уважаеми колеги,

Управителният съвет на АУБЕЛ Ви кани да участвате в петдневно пътуване София – Виена – Будапеща – София, което ще се проведе от 20. до 24. ноември 2024 г. 

Предстоят ни  работни срещи с учители от Българското училище за роден език във Виена “Проф. Иван Шишманов” и училище „Св. св. Кирил и Методий” с цел осъществяване на диалог и сътрудничество в общата ни кауза. 

В прикачения файл е офертата на туристическата агенция, чрез която ще осъществим нашето пътуване. 

Условията за участие са посочени в офертата, но тук уточняваме какво и кога трябва да направите, ако желаете да се включите.

1.Изпратете заявка на имейл адрес: info@mondel-travel.com с исканите данни.

Примерен вариант:

Заявявам желанието си да участвам в екскурзия по маршрут София – Виена – Будапеща – София от 20. до 24. ноември 2024 г.

Име: Иван Иванов Иванов;    Ivan Ivanov Ivanov

ЕГН 1111111111

л. к. 1111111111; издадена на …; валидна до ….

Тел. За връзка: …….

2. Платете исканата сума на посочената в офертата сметка от 300 лв. /Ако желаете единична стая, включете доплащането при първото плащане, отбележете и желанието за включване в посещението на двореца Шонбрун/ Срокът за изпращане на заявка и плащане на депозит е 30.09.2024г. 

Но обърнете внимание, че записванията продължават до изчерпване на местата. Препоръчваме на желаещите да не се бавят със записването.

Желаещите да получат фактура трябва да го заявят в заявката, като добавят данните за фактура. 

а допълнителни въпроси може да пишете на пощата на Асоциацията aubel2011@abv.bg , или да позвъните на тел. 0889920459

Грижата за колегите и удовлетворението от споделянето на опита

 На 5., 6. и 7. юли 2024 г. в гр. Велико Търново, хотел „Болярски“ се проведе годишен семинар, организиран от Управителния съвет на Асоциацията на учителите по български език и литература.

1. Бяха представени добри практики от педагогическата дейност на тема:Методически разработки за „Ноев ковчег“, Й. Радичков /лектор – доц. Надежда Цочева

Връзка към презентация

2. Методически разработки за „Балкански синдром“, Ст. Стратиев /лектор – г-н Иван Инев.

Връзка към презентация

Целта на семинара беше да се подпомогнат учителите в работата по определени теми, изучавани от учениците в гимназиален етап.

За да бъдем полезни на повече учители по български език и литература в страната, които се интересуват от прилагане на иновативни и интересни идеи.

В семинара се включиха колеги от цялата страна, както и преподаватели в университети.

Говорихме за ползите от споделянето на натрупания опит в годините и възможностите за прилагане на различни подходи в обучението по български език и литература в училище.

Проф. д-р Росица Пенкова, директор на Департамента за езиково обучение и продължаваща квалификация и специален гост на семинара, представи предложение, свързано с придобиване на ПКС.

На тръгване си пожелахме: –  До нови срещи!

Ивелина Иванова,

председател на АУБЕЛ

Уважаеми колеги,

Програмата на годишния семинар можете да разгледате тук.

Можете да се запишете, като изпратите заявление за участие на имейла на АУБЕЛ aubel2011@abv.bg

Таксата за участие е в размер на 70 лв. за членовете на АУБЕЛ.

Уважаеми колеги,

Асоциацията на учителите по български език и литература има удоволствието да Ви покани за участие в годишния семинар на тема:

  1. Методически разработки за „Ноев ковчег“, Й. Радичков /лектор – доц. Надежда Цочева/;
  2. Методически разработки за „Балкански синдром“, Ст. Стратиев /лектор – г-н Иван Инев/.

Семинарът ще се проведе на 5, 6, 7 юли в гр. Велико Търново, хотел “Болярски”.

Допълнително ще получите информация за цялостната организация.

Поздрави!

Ивелина Иванова, председател на АУБЕЛ

Уважаеми колеги,

Департамент за езиково обучение и продължаваща квалификация /ДЕОПК/ към Софийския университет “Св. Климент Охридски”  предлага възможност на педагогическите специалисти за придобиване на ПКС. 

Подробна информация може да намерите на приложения линк.

Честит 24 май

Скъпи колеги,

От името на Асоциацията на учителите по български език и литература и от мое име Ви поздравявам по повод най-светлия празник – Деня на духовността, просветата и славянската писменост – 24 май!

Поклон пред всички Вас, скъпи наши съвременни просветители,  пред усилията и стремежа ви да градите устоите на българщината, да съхранявате и развивате нашата културна идентичност, да пазите българската духовност!

Бъдете здрави, с вдъхновение следвайте мечтите си и постигайте творчески успехи!

Да ни е честит 24 май – празникът на словото, на духа, на културата!

С уважение!

Ивелина Иванова,
председател на АУБЕЛ

Семинар за магията


На 17.03.24г. в “Център за духовно развитие”, ул. “Ами Буе”, гр. София се проведе квалификационен семинар, организиран от АУБЕЛ. Таксата за желаещите да получат квалификационен кредит беше в размер на 90 лева. Лекторът г-н Трендафил Меретев ни предложи необичайна тема – “Изследване на учителската магия – подходи за оценка и анализ”. 

Тези, които се включиха, бяха провокирани може би от думата „магия“. И не бяха разочаровани. Магията наистина се случи. Ето впечатления на някои от участниците:

            Ивелина Иванова: “Със свежи идеи, дебати и различни игри учителите придобиха вдъхновяващи умения за ефективно усвояване на времето на учениците в образователната среда. И с поглед към бъдещето – за едно по-успешно образование, вдъхновение и подкрепа.

С благодарност и уважение към г-н Меретев за споделеността и ценните съвети”.

            Таня Христова: „За всекиго, който искаше да открие полезни идеи, имаше по нещо.  Но за мен особено запомнящо беше споделеното от колегите!“

            Антония Бандармалиева: „ Не знаех какво да очаквам. Но темата беше неконюктурна и любопитна, затова се присъединих. Г-н Меретев, психолог с богат опит, неусетно ни въвлече в магията на общуването. И макар че и аз съм с богат опит (учитески, разбира се), изненадващо разбрах някои неща за себе си и за учителската мисия“.

            Маргарита Левиева:   “Изключително интересна тема, представена от ерудиран лектор. За краткото време, което имаше на разположение, господин Меретев – мениджър “Проекти и застъпничество” във фондация “За нашите деца”, сподели добри практики, свързани с мотивирането на учениците и провокиране на интереса им към преподавания учебен материал.

Диалогичната форма, която той умело използва, ни направи преки участници в лекцията, което беше изключително полезно. Надявам се да има още такива интересни семинари”.

            В секция Ресурси можете да разгледате някои от изпълнените задачи от участниците.

            Асоциацията ще организира още няколко пъти този семинар за тези, които не успяха да се включат този път. Очаквайте съобщение.